Start>Cichociemni>Nowości w projekcie CICHOCIEMNI
Cichociemni fundacja

Nowości w projekcie CICHOCIEMNI

Miło nam poinformować o nowościach w projekcie CICHOCIEMNI. Nasza Fundacja nawiązała współpracę z wieloma Osobami oraz Instytucjami, które mogą przyczynić się do pełnej realizacji tego ciekawego projektu. Oto najważniejsze informacje:

  • Przedstawiciele naszej Fundacji 25 lutego br. odnaleźli oraz udokumentowali placówkę „Szczur”, położoną w okolicy wsi Wola Gałęzowska (województwo lubelskie). To tam w nocy z 4 na 5 maja 1944, w ramach operacji lotniczej „Weller 26” zrzucono grupę Cichociemnych. Wśród nich por. Józefa Zająca – Dziadka prezesa naszej Fundacji. Dwa miejsca zrzutu Cichociemnych: „Szczur” oraz „Koza” udało się zlokalizować dzięki wydatnej pomocy dziennikarzy „Głosu Ziemi Bychawskiej”: redaktor naczelnej Pani Moniki Głazik oraz Pana Marka Kuny. Dziękujemy Im za życzliwe przyjęcie oraz wydatną pomoc. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy wspólnie realizować projekt edukacyjny, adresowany szczególnie do młodzieży.

2016-02-25-Wola_Galezowska-300x225 Nowości w projekcie CICHOCIEMNI

  • Fundacja kilka dni temu otrzymała informację, że Marszałek Senatu R.P. wystosuje w najbliższym czasie do prezesa Fundacji zaproszenie do udziału w organizowanym przez Senat R.P. seminarium naukowym dot. Cichociemnych. Jesteśmy przekonani, że seminarium pozwoli pogłębić naszą wiedzę o Cichociemnych. Oczywiście zdamy z niego rzeczową relację na naszej stronie.

 

  • Za wiedzą i akceptacją Ministra Obrony Narodowej, Inspektor Wojsk Specjalnych, Pan gen. dywizji Piotr Patalong wyraził zgodę na współpracę naszej Fundacji z Jednostką Wojskową GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Umożliwi ona m.in. pozyskanie cyfrowych zasobów dotyczących Cichociemnych – do udostępnienia wszystkim na budowanej przez naszą fundację stronie elitadywersji.org. Już wkrótce stanie się ona kompendium wiedzy o 316 spadochroniarzach, komandosach Armii Krajowej, zwanych Cichociemnymi.

16-02-29-GROM-300x172 Nowości w projekcie CICHOCIEMNI