Start>Aktualności>Warsztaty dziennikarskie zakończone!
Aktualności fundacja młodzież projekty

Warsztaty dziennikarskie zakończone!

Fundacja dla Demokracji zorganizowała w okresie od 7 grudnia 2016 do 21 stycznia 2017 warsztaty dziennikarskie w Gliwicach (w Domu Aktywnej Młodzieży). Ich celem było przybliżenie podstaw zawodu dziennikarza oraz praktyczna nauka tworzenia prasowych materiałów dziennikarskich

Program warsztatów był dosyć szeroki, obejmował tematykę: prawa prasowego, autorskiego, dostępu do informacji publicznej. Zasadniczym celem wykładów i prezentacji było poznanie gatunków dziennikarskich, sposobów konstruowania tekstów informacyjnych i publicystycznych, budowania emocji itp.

Dyskutowaliśmy głównie o dziennikarstwie prasowym, ale także o mobilnym, w tym internetowym. Podczas zajęć uczestnicy m.in. głowili się jak tworzyć tytuły, skąd czerpać informacje.  Sporo emocji wzbudził przykładowy tekst o wilkach atakujących białoruskie wioski 🙂

media-press-1000-300x140 Warsztaty dziennikarskie zakończone!

Oto tekst jednej z Uczestniczek, napisany samodzielnie na zakończenie warsztatów:

Szansa na sukces

Dwanaście godzin – tyle czasu otrzymali uczestnicy warsztatów na podjęcie wyzwania. Być albo nie być – dziennikarzem. Młodzież przekonała się, ile wiedzy można zyskać w pół doby. Dziennikarstwo jest sztuką dla wytrwałych. Na warsztatach zorganizowanych przez Fundację dla Demokracji widać to od razu. W ciągu sześciu spotkań w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach uczestnicy poznali prawdę. Nie tak łatwo posługiwać się słowem. Zacząć pisać, gdy widzi się „pusty ekran”.

Na pomoc przyszedł doświadczony dziennikarz – Ryszard Zając. W trakcie trwających dwa miesiące (grudzień i styczeń) warsztatów wytrwale przekazywał swoją wiedzę. Dzięki temu uczestnicy zetknęli się ze środowiskiem mediów. Otrzymali mnóstwo rad. Jednak to dopiero początek drogi. Sukces zależy od praktyki. Oby było jej wiele, bo wszyscy potrzebujemy rzetelnej prasy.

Na zakończenie warsztatów, Uczestniczki i Uczestnicy otrzymali certyfikaty ich ukończenia. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w warsztaty i zrozumienie dziennikarskiej pracy. Życzymy sukcesów:)